Vă provoc la o discuţie, care sper eu să fie foarte interesantă.

Voi posta câteva dintre lucrările unor mari pictori, începând bineînţeles cu cei români şi voi, dragi iubitori de artă, să-i recunoaşteţi.

Astăzi este...?

Născut la 18 noiembrie 1906 la Craiova, decedat la 28 decembrie 1997 la Bucureşti.

Este foarte cunoscut prin portretele sale, dar şi pentru alte tipuri de tablouri şi ilustraţii de cărţi.

Prin originalitatea, măiestria şi realismul ei profund, arta lui ..... şi-a câştigat o mare preţuire în ţară şi peste hotare, iar noi suntem mândri de el.

Vizualizări: 357

Răspunsuri la Aceste Discuţii

multumesc Lilioara! picture superbe, foarte expressive!

este vorba despre pictorul Corneliu Baba

În prezent, cea mai mare colecție de lucrări dar și obiecte ale artistului se găsesc în Colecția Baba, la Muzeul de Artă Timișoara. Colecția a fost donată muzeului de soția artistului și include 90 de piese, printre care și câteva tablouri aduse de la Muzeul Național de Artă și de la Muzeul de Istorie și Artă al Municipiului București.

Odihnă pe câmp, ulei pe pânză (1956

EXPUN cu bucurie!

E lena, eu îţi mulţumesc pentru interes!

Operele lui în muzeele lumii: 

Dresda, Germania - Muzeul de Arta

Sankt Petersburg, Rusia - Muzeul Ermitaj

Sofia, Bulgaria - The National Gallery for Foreign Art "St. Cyrile and Methodius"

Budapesta, Ungaria - Muzeul de Arte Frumoase

Florenta, Italia - Galeriile Uffizi

Corneliu Baba este unul dintre marii mei preferaţi.

Nu te supăra Lilioară, m-ai făcut curioasă şi am descoperit picture unei eleve a lui Corneliu Baba, pictorita Elena Greculesi (n. 21 iunie 1928, Suceava).

Elena Greculesi este pictor, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România. Urmează cursurile Liceului de fete "Doamna Maria" din Suceava. Începând cu anul 1947 studiază timp de doi ani filozofia și artele frumoase la Academia de Arte Plastice din Iași. Aici i-a avut maeștri pe Corneliu Baba și Mihai Cămăruț. În septembrie 1949 primește o bursă la Academia "Repin" din Sankt-Petersburg, dar revine în țară în decembrie același an, neputându-se adapta atmosferei opresive de acolo. În urma refuzului de a continua studiile la Sankt-Petersburg, reușește cu greu, abia după 2 ani, să-și reia cursurile la Institutul de Arte Plastice “Nicolae Grigorescu” din București pe care o absolvă în 1955

minunate, nu?

cu drag Lilioară

Da, frumoase lucrări. 

“Pentru mulţi dintre ucenicii săi, Corneliu Baba a fost şi rămîne Marea Întîlnire, Trezitorul, Şansa. A avut, ca profesor, talentul esenţial de a oferi nu doar accesul la dexteritate, la un sec reţetar de atelier, ci mai curînd intuiţia unui întreg univers, mireasma inanalizabilă a unui mister, sub aripa căruia viaţa şi profesiunea participă la o unică şi patetică euforie"

Andrei Pleșu  Revista ARTA/1986     

Cum le spune 'mealui, mai rar cineva!

Tot respectul pentru efortul tău şi multumiri!

E lena, îmi face plăcere să ,,umblu" -măcar aşa-printre operele acestor mari şi frumoşi oameni ai noştri.

Uneori simt sub degete pânza tablourilor, sunt acolo...defecţiune mare şi demult!

Eu îţi mulţumesc pentru materialul tău adus în completare şi pentru tot!

Pentru tine, passiflora!

multumesc! minunată alegere !

fantastică!

nice game, continua !

Sigur ca da, va continua pentru că este un joc frumos.

Vă multumesc pentru popas si comentariu!

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

Activitatea Recentă

Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 26 minute în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 28 minute în urmă
cu 34 minute în urmă
Mircea Florin Caracas a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 51 minute în urmă
Utilizatorului Mircea Florin Caracas îi place postarea pe blog E iar Lună plină a lui Eugen Serea
cu 54 minute în urmă

Administrator
Utilizatorului BIDULESCU CONSTANTIN îi place postarea pe blog E iar Lună plină a lui Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nu-mi fac iluzii a utilizatorului Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
cu 1 oră în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog marea a utilizatorului Rodica N Cernea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog marea a lui Rodica N Cernea
cu 1 oră în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nu-mi fac iluzii a utilizatorului Eugen Serea
cu 1 oră în urmă

Insignă

Se încarcă...