Dorim să marcăm memoria apreciatului epigramist Păstorel Teodoreanu (30 iul.1894 – 17 mart. 1964).

Se așteaptă replici de la toată suflarea epigramatică a lumii pentru toate cele 8 epigrame (oricâte seturi doriți).

Replicile sunt așteptate pe email (con_dorul@yahoo.com) până pe data de 1 martie, când replicile vor fi afișate în site (saloanele Umorului și Concursuri).

Jurizarea va avea loc în perioada 1-15 martie(Notele cititorilor se vor trimite pe același email).
Afișarea aprecierilor cititorilor și a clasamentului final, pe autori, va avea loc în data de 16 martie 2018. 

Cititorii site-ului sunt invitați să aprecieze toate replicile cu note de la 1 la 10.

Atenție – notele autorilor pentru propriile creații nu se vor lua în calcul.

Se va face o medie pentru fiecare autor.

MULT SUCCES!  

Cele 8 epigrame ale lui Păstorel Teodoreanu sunt scrise mai jos:

1.UNUI ANTIALCOOLIC

Oare nu-ţi mai aminteşti,
Vorba din bătrâni lăsată?
Din beţie te trezeşti,
Din prostie niciodată.

2.FĂ-MĂ, DOAMNE 

Fă-mă, Doamne, morcov, ceapă,

Fă-mă, Doamne, tot ce vrei,

Praz, dovleac, spanac, ardei...

Dar păzeşte-mă de apă!

3.NADĂ

E o mare desfătare

Să bei vin în crâşma sa!

Când şi crâşmăriţa are

Cum s-ar zice... "vino-ncoa!"

4.PROPAGANDISTUL  

La Sorbona când se pune

Franţuzeşte să vorbească,

Tot franţuzu-n sine-şi spune:

Dulce-i limba românească!

5.CONSOLARE  

Două lucruri mai alină

Al meu chin şi a mea boală:

Damigeana când e plină

Şi femeia când e goală.

6.CE E FEMEIA? 

Vă fac şi eu o mărturie

(De-aude  mama, mă despică):

Femeia-i ca o jucărie -

De umbli mult la ea... se strică!  

7.DIN CRAIOVA PÂN’LA IAȘI

Din Craiova pân’la Iași

Se resimte lipsa sării,

Fi’ndcă cei mai mulți ocnași

Au ajuns la cârma țării.

8.PĂMÂNTUL  

Pământul s-ar fi dus, hainul,

De-a berbeleacul, vorba ceea,

De n-ar fi fost pe lume vinul,

Tutunul, dracul şi femeia!

Vizualizări: 314

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Afară din concurs, o replica nașparlie epigramei 5

DIN DOUĂ, UNA!
Păstorele, Păstorele,
Renunță la păhărele!
De vrei să fii sănătos
Și la dame mai… vânjos!

Activitatea Recentă

ADMIN
Petru Plătică a contribuit cu răspunsuri la discuţia CAMERA DE RÂS a utilizatorului Petru Plătică în grupul Salonul UMORULUI
cu 42 minute în urmă

ADMIN
Petru Plătică a contribuit cu răspunsuri la discuţia CAMERA DE RÂS a utilizatorului Petru Plătică în grupul Salonul UMORULUI
cu 47 minute în urmă

ADMIN
cu 51 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Torente a utilizatorului Ioan Grigoraș
cu 51 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Memento a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 53 minute în urmă
Utilizatorului Ioan Grigoraș îi place postarea pe blog Memento a lui Lilioara Macovei
cu 53 minute în urmă

ADMIN
cu 54 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Sunt băiat de băieţaş, a utilizatorului Florin Alex Petrache
cu 55 minute în urmă
Utilizatorului Ioan Grigoraș îi place postarea pe blog Sunt băiat de băieţaş, a lui Florin Alex Petrache
cu 55 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Apasă tasta Enter a utilizatorului Ioan Grigoraș
cu 56 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Apasă tasta Enter a utilizatorului Ioan Grigoraș
cu 57 minute în urmă

ADMIN
Petru Plătică a contribuit cu răspunsuri la discuţia Hituri din toate timpurile a utilizatorului Petru Plătică în grupul Salonul muzical
cu 58 minute în urmă

ADMIN
Lilioara Macovei a contribuit cu răspunsuri la discuţia Vă aştept! a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 1 oră în urmă
Florin Alex Petrache a contribuit cu răspunsuri la discuţia Vă aştept! a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 1 oră în urmă

ADMIN
Lilioara Macovei a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Jocul umbrelor se-ncurcă-n caimac a utilizatorului Pop Dorina
cu 1 oră în urmă

ADMIN
Lilioara Macovei a contribuit cu răspunsuri la discuţia Vă aştept! a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 2 ore în urmă
Pop Dorina a contribuit cu răspunsuri la discuţia Vă aştept! a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 2 ore în urmă
Pop Dorina a contribuit cu răspunsuri la discuţia Vă aştept! a utilizatorului Lilioara Macovei
cu 2 ore în urmă
Lui Pop Dorina i-a plăcut discuţia Vă aştept! a lui Lilioara Macovei
cu 2 ore în urmă
Pop Dorina a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Torente a utilizatorului Ioan Grigoraș
cu 2 ore în urmă