Acum copacii-și pierd din strălucire

căci toamna a venit pe nesimțite,

iar frunzele, cu tandră unduire,

țes pe pământ covoare aurite.

Copiii s-au întors cu bucurie

spre școala ce-o lăsaseră în vară

și au primit, în toamnă, drept solie

un clopoțel, penel, stilou, cerneală.

Ziua-și scurtează trena și tăcută

se-ndreaptă către noapte, mai cu grabă...

Stele de foc din beznă, o salută

veghind pădure, iarbă și cocioabă.

Și dimineața vine prea grăbită, 

copiii se îndreaptă către școală...

Întâmpinați de frunza aurită

așteaptă-n dar vacanța cea de vară.

Vizualizări: 44

Răspunsuri la Aceste Discuţii

dragut!

Draga Ionita Corina Claudia, multumesc pentru popas si comentariu!

cu drag!

Abordare inedită a evenimentului, cu observația că simbolurile școlii au cam devenit desuete :) Interesant cum natura integrează firesc umanul ca pe un punct de reper propriu. Cu ezitare la câteva locuri comune ori formulări scorțoase: ”s-au întors cu bucurie”, ”drept solie”, ”o salută/veghind...”, ”copiii se îndreaptă către școală”. Ceea ce nu împiedică versificația să fie impecabilă!

Draga Georgeta Salgau, multumesc pentru trecere si comentariu! Poate eu am scris despre un anume inceput de scoala care se afla in amintirile mele. Atunci acele simboluri nu erau nici desuete, nici scortoase.

Atunci totul se adaptează și se explică!

Cu drag!

Mi-a plăcut. Totuşi câteva observaţii personale:

Nu prea sunt de acord cu "căci" în poezie, mai ales că se repetă de două ori. În loc de primul ar merge "când" iar în loc de al doilea s-ar potrivi "iar"

Acuma ca să mai şi glumim, nu toţi copiii renunţă cu bucurie la vacanţa mare. Mai ales că în ultimul vers scrieţi că deja ei aşteaptă următoarea vacanţă de vară!

Am fost rugat să fac un sondaj

despre vacanţa mare

Ce-au cerut e dificil,

Am făcut multe anchete,

N-am găsit niciun copil

Vacanţa să o regrete.

Singurul regret al lor

E această constatare,

Şi mi-au spus-o toţi în cor:

Mică e vacanţa mare.

clar niciun regret!

Draga Ionita Corina Claudia, multumesc din nou pentru popas!

Draga Bidulescu Constantin, eram o eleva silitoare, cativa ani la rand avand coronita. Dupa ce incepea scoala, potolindu-mi curiozitatea si dorul de nou, asteptam in fiecare zi vacanta mare. Multumesc pentru sfat si popas!

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite mâine

Activitatea Recentă

Utilizatorului BOGDANA ELENA SIMIONESCU îi place postarea pe blog idealuri în devenire a lui FLOARE ARBORE
cu 23 secunde în urmă
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia FARMECUL CARTOFILIEI – MEMORIA CĂRȚII POȘTALE – LOCALITATEA ZĂLAN a lui Victor Bivolu
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a contribuit cu răspunsuri la discuţia FARMECUL CARTOFILIEI – MEMORIA CĂRȚII POȘTALE – LOCALITATEA ZĂLAN a utilizatorului Victor Bivolu în grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a adăugat 3 discuţii la grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia ISTORIE ȘI CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – LOCALITATEA ONEȘTI a lui Victor Bivolu
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a contribuit cu răspunsuri la discuţia ISTORIE ȘI CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – LOCALITATEA ONEȘTI a utilizatorului Victor Bivolu în grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Lilioara Macovei a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Paradoxala vină a utilizatorului Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Lilioara Macovei îi place postarea pe blog Paradoxala vină a lui Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Pop Dorina îi place postarea pe blog Paradoxala vină a lui Eugen Serea
cu 2 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog idealuri în devenire a lui FLOARE ARBORE
cu 3 ore în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Note de calator a utilizatorului Rodica N Cernea
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog Note de calator a lui Rodica N Cernea
cu 3 ore în urmă

Insignă

Se încarcă...