1. „A rupe continuitatea cu trecutul, a vrea să începi din nou înseamnă a aspira să cobori şi să plagiezi urangutanul.

2. „În timp ce tigrul nu se poate desprinde de condiţia lui de tigru, nu se poate deztigriza, fiinţa umană trăieşte permanent riscul dezumanizării.

3. „Omul nu are o natură. El are o istorie.

4. „Viaţa reprezintă o serie de ciocniri cu viitorul; nu este suma a ceea ce am fost, ci a ceea ce am învăţat să fim.

5. „Contrar a ceea ce se crede de obicei, făptura de elită, şi nu masa, este cea care trăieşte într-o servitute esenţială. Viaţa i se pare fără rost dacă n-o pune în serviciul unei obligaţii superioare.

6. „Condiţia oricărui ideal este ca realizarea lui să nu fie posibilă. Rolul său constă mai curând în a se înălţa mai presus de realitate, înrăurind-o în chip simbolic, în felul în care steaua înrăureşte mersul navei.

7. „Cine nu simte uimire, nu aprofundează; cine nu ironizează, naufragiază.

Vizualizări: 53

Răspunsuri la Aceste Discuţii

am avut placerea sa cunosc pe Matia Gasset o urmasa directa a marelui om de litere si filosof Ortega Gasset.

A rezultat un articol mai larg care poate fi lecturat aici:

http://egophobia.ro/?p=5374

„Cine nu simte uimire, nu aprofundează; cine nu ironizează, naufragiază.”

Mulțumesc tuturor pentru popas și completări.

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite astăzi

Zile de naştere sărbătorite mâine

Activitatea Recentă

Administrator
Postare de log efectuată de Florin Alexandru Stana
cu 10 minute în urmă
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia FARMECUL CARTOFILIEI – MEMORIA CĂRȚI POȘTALE – LOCALITATEA BOZOVICI a lui Victor Bivolu
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a contribuit cu răspunsuri la discuţia FARMECUL CARTOFILIEI – MEMORIA CĂRȚI POȘTALE – LOCALITATEA BOZOVICI a utilizatorului Victor Bivolu în grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a adăugat 2 discuţii la grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ “ȘTEFAN LUCHIAN” DIN MOINEȘTI a lui Victor Bivolu
cu 1 oră în urmă
Victor Bivolu a contribuit cu răspunsuri la discuţia CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ “ȘTEFAN LUCHIAN” DIN MOINEȘTI a utilizatorului Victor Bivolu în grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog Lasă-mi... a lui zadic ioana
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog puterea luminii a lui FLOARE ARBORE
cu 3 ore în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog cântă-mi dor a utilizatorului Rodica N Cernea
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog cântă-mi dor a lui Rodica N Cernea
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog Poruncile nescrise -primul poem a lui mihai katin
cu 3 ore în urmă
Utilizatorului Eugen Serea îi place postarea pe blog un sarut, simplu si vesel! a lui Rodica N Cernea
cu 3 ore în urmă

Insignă

Se încarcă...