Edgar Quinet (17.02.1803 – 27.03.1875) - scriitor, istoric și om politic francez.

1. „Dacă urăsc ceva pe pământ, urăsc cuvintele: "Mi-am pierdut iluziile". Când ai ajuns să spui aceste cuvinte, află că tu nu mai eşti decât o fantomă, adică jucăria împrejurărilor. Iluzia e cuvântul de care te serveşti spre a-ţi ascunde dezertarea şi căderea.”

2. „Timpul este cel mai cinstit şi cel mai dur judecător.”

3. „Este cert că dacă vrei să cunoşti întregul secret al unui popor, va trebui să intri în intimitatea religiei sale.”

4. „Chiar dacă ambiţia în sine este un viciu, de multe ori ea este de asemenea şi părintele virtuţii.”

5. „Perfecţiunea în artă presupune să o ascunzi.”

Vizualizări: 17

Răspunsuri la Aceste Discuţii

În perioada 1842-1846 a fost profesor la Collège de France, unde i-a avut ca studenți pe mulți dintre „pașoptiștii” români. În 1852, după moartea primei sale soții, s-a căsătorit cu Hermione Asachi, fiica scriitorului român Gheorghe Asachi. A rămas cunoscut și ca filoromân, atât prin scrierile sale, cât și prin sprijinul moral pe care l-a acordat generației de la 1848 din Țările Române.

melodiile neamului

Activitatea Recentă

Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Crăciun pe blănuri albe a utilizatorului Ioan Grigoraș
"mulțumim frumos, Dorina..."
cu 22 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Vis părăsit în pridvorul iernii a utilizatorului constantinescu rodica
"PENIȚĂ!"
cu 23 minute în urmă
Utilizatorului Ioan Grigoraș îi place postarea pe blog Vis părăsit în pridvorul iernii a lui constantinescu rodica
cu 23 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Am să-i mai scriu a utilizatorului Ioan Grigoraș
"mulțumim, Mircea..."
cu 24 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Am să-i mai scriu a utilizatorului Ioan Grigoraș
"reverență, Rodica..."
cu 24 minute în urmă
Utilizatorului Ioan Grigoraș îi place postarea pe blog INTRODUCERE LA CARTEA "AMINTIRI. VINDECAREA MEMORIEI " -JURNAL III a lui Mircea Florin Caracas
cu 24 minute în urmă
Ioan Grigoraș a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog INTRODUCERE LA CARTEA "AMINTIRI. VINDECAREA MEMORIEI " -JURNAL III a utilizatorului Mircea Florin Caracas
"PENIȚĂ!"
cu 25 minute în urmă
Pop Dorina a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog INTRODUCERE LA CARTEA "AMINTIRI. VINDECAREA MEMORIEI " -JURNAL III a utilizatorului Mircea Florin Caracas
"O lectură captivantă, de interes. Felicitări!"
cu 25 minute în urmă

Insignă

Se încarcă...