Citate de Mark Twain (30.11.1835 – 21.04.1910) - scriitor, satirist și umorist american

1.„Nu te poţi simţi în largul tău fără propria-ţi aprobare.”

2. „Mai bine să stai afară, decât să fii dat afară.”

3. „Dumnezeu a făcut omul pentru că a fost dezamăgit de maimuţă. După aceea a încetat să mai facă experimente.”

4. „Adevărul este lucrul cel mai valoros pe care îl avem. Să-l economisim.”

5. „Consumată cu moderaţie, apa nu poate face rău!”

6. „Necesitatea este mama încercării.”

7. „Viaţa ar fi infinit mai fericită dacă ne-am naşte la vârsta de 80 de ani şi ne-am apropia treptat de cea de 18 ani.”

Vizualizări: 75

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Imagini pentru mark twain citate

"Aventurile lui Tom Sawyer"- cât de tare mi-a plăcut...

Filmul sovietic (în limba rusă) a apărut pe micile ecrane în anul 1981. 

Fiind copii (eu aveam doar 7 ani) eram încântați de eroii acestui film. Toată ziua ne jucam interpretându-i.

Era atât de vesel.

Viaţa ar fi infinit mai fericită dacă ne-am naşte la vârsta de 80 de ani şi ne-am apropia treptat de cea de 18 ani.”

Chiar azi am vazut un film in acest sens cu Brad Pit si Keyth Blanchet, dupa un roman celebru al lui Scot Fitsgerald- Strania poveste a lui Benjamin Button.

Un scriitor care a excelat in scrierile pentru tineri, care mi-a incantat copilaria , adolescenta,  si pe care si alti scriitori romani  importanti si l-au ales drept model. 

Zile de naştere

Zile de naştere sărbătorite mâine

Activitatea Recentă

Utilizatorului Mircea Florin Caracas îi place postarea pe blog E iar Lună plină a lui Eugen Serea
cu 1 minut în urmă

Administrator
Utilizatorului BIDULESCU CONSTANTIN îi place postarea pe blog E iar Lună plină a lui Eugen Serea
cu 9 minute în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nu-mi fac iluzii a utilizatorului Eugen Serea
cu 38 minute în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 40 minute în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 43 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog marea a utilizatorului Rodica N Cernea
cu 51 minute în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog marea a lui Rodica N Cernea
cu 51 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Nu-mi fac iluzii a utilizatorului Eugen Serea
cu 58 minute în urmă
Mihaela Suciu a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog E iar Lună plină a utilizatorului Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Mihaela Suciu îi place postarea pe blog E iar Lună plină a lui Eugen Serea
cu 1 oră în urmă

Administrator
Victor Bivolu a contribuit cu răspunsuri la discuţia Lanţul catrenelor umoristice a utilizatorului BIDULESCU CONSTANTIN în grupul Salonul UMORULUI
cu 2 ore în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog am coborât pe pământ a utilizatorului Rodica N Cernea
cu 2 ore în urmă

Insignă

Se încarcă...