„Ziua Africii simbolizează crearea, la 25 mai 1963, a Organizaţiei Unităţii Africane, devenită, din 2002, Uniunea Africană.

Prin potenţialul imens de resurse naturale şi umane dar şi din punct de vedere strategic, Africa prezintă un mare interes nu numai pentru Uniunea Europeană, partenerul său primar în termeni de relaţii economice şi comerciale şi asistenţă pentru dezvoltare, ci şi, de asemenea, pentru întreaga comunitate internaţională.

Conştientă de potenţialul său economic, cu economiile individuale în expansiune constantă, cu o poziţionare strategică la răscrucea unor rute economice majore, prin creşterea substanţială a reprezentării sale în cadrul organizaţiilor internaţionale, Africa se defineşte ea însăşi drept noua frontieră economică a lumii şi partenerul emergent natural al Uniunii Europene.

Majoritatea ţărilor africane se află într-un amplu proces de dezvoltare economică, economiile sunt în curs de reformare în vederea trecerii spre o economie de piaţă, fiind iniţiate ample programe guvernamentale ce cuprind numeroase proiecte majore, în special în domeniile infrastructură (căi ferate, drumuri, magistrale pentru transportul hidrocarburilor, porturi, energie regenerabilă, construcţii auto, IT, comunicaţii, construcţii civile şi industriale (locuinţe, spitale, şcoli), agricultură, educaţie şi formare profesională.

Statele din Africa au un important potenţial economic şi energetic. Africa deţine imense zăcăminte naturale, în particular hidrocarburi: Libia, al şaptelea exportator mondial de petrol, Algeria, Angola, Nigeria şi celelalte ţări din Golful Guineea, Egipt, dar şi alte importante zăcăminte. Numai Guineea deţine cca. 50 % din rezervele mondiale de bauxită pentru industria de aluminiu. Din R.D. Congo se obţine 80 % din producţia mondială de coltan, material esenţial în industria de telefonie mobilă. Ţările africane figurează, de asemenea, printre cei mai mari producători şi exportatori din lume de alte materii prime : aur (Africa de Sud, Ghana, Mali), diamante (Africa de Sud, Ghana, Camerun, Guineea, Zimbabwe, Namibia, R.D. Congo), cupru (R.D. Congo, Zambia, Zimbabwe, Tanzania), cărbune cocsificabil (Africa de Sud), fosfaţi (Maroc, Tunisia, Togo, Senegal), uraniu (Niger, R.D. Congo, Namibia), plumb, zinc, mangan, nichel, titan şi alte neferoase (majoritatea ţărilor).

Africa se află pe locul 2, după Asia, la potenţialul hidroelectric, cu 19 %. Numai R.D. Congo are un potenţial de 418 mii MW. Proiectul hidrocentralei de la Inga, pe fluviul Congo, ar urma să aibă o putere instalată de 40 mii MW şi va fi finanţat cu parteneri externi, în special din Africa australă.

Potenţialul de energie solară şi eoliană din Africa şi Orientul Mijlociu a determinat un grup de 12 concerne occidentale, în principal germane, să iniţieze proiectul Desertec, cu localizare în Sahara şi Orientul Mijlociu, care ar urma să asigure, până în 2050, 15 % din necesarul de consum al Europei.”

http://www.timisoaraexpress.ro/documentar/ziua-africii--25-mai_4426

Vizualizări: 53

Răspunsuri la Aceste Discuţii

DE ZIUA AFRICII

Deși nu știu ce e frica,

Eu evit cât pot Africa,

De acolo vreau banana

Și o cioco... ,,Africana”!

Imagini pentru ciocolata africana   Imagini pentru banane

Dorința vă e îndeplinită!

Fug, căci intru în ispită...

Mult, prea mult m-am chinuit

Să arăt cum mi-am dorit.

Activitatea Recentă

Utilizatorului Panzariu Andreea Geanina îi place postarea pe blog Frumoșii nebuni ai poeziei - Violeta Pintea - Dimineața (audio) a lui Florin Alexandru Stana
cu 53 minute în urmă
Utilizatorului Panzariu Andreea Geanina îi place postarea pe blog Pseudo- ADDÉNDA Patru a lui mihai katin
cu 53 minute în urmă
Utilizatorului Panzariu Andreea Geanina îi place postarea pe blog Terapie lichidă a lui Silvia Giurgiu
cu 55 minute în urmă

ADMIN
Florin Alexandru Stana a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Frumoșii nebuni ai poeziei - Violeta Pintea - Dimineața (audio) a utilizatorului Florin Alexandru Stana
cu 55 minute în urmă
Panzariu Andreea Geanina a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog In pielea mea a utilizatorului Panzariu Andreea Geanina
cu 1 oră în urmă
mihai katin a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog In pielea mea a utilizatorului Panzariu Andreea Geanina
cu 2 ore în urmă
Postare de log efectuată de mihai katin
cu 3 ore în urmă

ADMIN
Elena a lăsat un comentariu pentru Mircea Coroș
cu 3 ore în urmă

ADMIN
Utilizatorului Viorel Croitoru îi place postarea pe blog Terapie lichidă a lui Silvia Giurgiu
cu 4 ore în urmă

ADMIN
Utilizatorului Viorel Croitoru îi place postarea pe blog Un nu ştiu ce eminescian a lui Costel Zăgan
cu 4 ore în urmă

ADMIN
Utilizatorului Viorel Croitoru îi place postarea pe blog PĂSĂRI ANDINE (acrostih întors) a lui Friciu Ioan
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Cursurile de echilibru propuse persoanelor peste 60 de ani din Athis Mons-Partea I a lui Mircea Florin Caracas
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Slujba de priveghere - Zilele Sfintei Cuvioase Parascheva 2018 - 13 octombrie 2018 a lui Mircea Florin Caracas
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Un pelerin la Iaşi al anului 2000 la Sf.Cuvioasa Parascheva. Puterea mare vindecătoare a sfintelor moaşte. a lui Mircea Florin Caracas
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog EXERCIȚIILE DE ECHILIBRU III- DESCOPERIREA EFECTELOR ÎMBĂTRÂNIRII ASUPRA INIMII ȘI RESPIRAȚIEI a lui Mircea Florin Caracas
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Printre cuvinte... a lui CIUREZU MARIANA
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Noaptea gândurilor mele... a lui CIUREZU MARIANA
cu 4 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Imposibilul a lui Viorel Croitoru
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Jo a lui Viorel Croitoru
cu 5 ore în urmă
Utilizatorului Marilena Iorgulescu îi place postarea pe blog Rugă de toamnă a lui Viorel Croitoru
cu 5 ore în urmă