Discuţiile lui Mircea Florin Caracas (1,540)

Discuţii care au primit răspuns (637) Răspunsuri Activitatea Recentă

"Sub mine, iarba verde – deasupra, cerul înstelat, înaltul. IMAGINI DEOSEBIT DE POETI…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Sâmbătă lui John Clare (13.07.1793 – 20.05.1864) - poet romantic englez

2 Sâmbătă
Răspunsul lui Mircea Florin Caracas

"Jurnalul filosofic al lui Noica are și multe alte capitole deosebite nu neapărat doa…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Vineri lui Citate de Constantin Noica (12.07.1909 – 04.12.1987) - filosof, poet, eseist, publicist și scriitor român

4 Vineri

"Stări de spirit, asta trebuie dat altora; nu conţinuturi, nu sfaturi, nu învăţături…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Vineri lui Citate de Constantin Noica (12.07.1909 – 04.12.1987) - filosof, poet, eseist, publicist și scriitor român

4 Vineri

"Nu vreau să ştiu alţii cât au; Cât am eu, totul vă dau...”   „Dragostea fără năde…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iul 7 lui Citate de Ludovico Ariosto (08.09.1474 – 06.07.1533) - poet italian

6 Iul 8
Răspunsul lui Georgeta Șalgău

"Iubirea este o stare în care fericirea altei persoane este esenţială pentru a ta.” I…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iul 7 lui Citate de Robert A. Heinlein (07.07.1907 – 08.05.1988) - scriitor american de science-fiction

15 Iul 10
Răspunsul lui Mihaela Suciu

"O! ne-ntrecute daruri! în loc de amărâre Sădi în al meu suflet tot ce-i mai sfânt...…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iun 27 lui Samson L. Bodnărescu (27.06.1840 – 03.03.1902) - scriitor și poet român

2 Iun 27

"Bucuraţi-vă, prieteni, de prieteni şi de fraţi, Bucuraţi-vă de-un nume ce vi-i dat c…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iun 27 lui Dumitru Matcovschi (20.10.1939 – 26.06.2013) - poet, prozator, academician, publicist și dramaturg din Republica Moldova

2 Iun 27

"Dacă vreodată, amice, te va ajuta norocul să mergi la Roma, ca român, negreşit te ve…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iun 24 lui Citate de Alexandru Odobescu (23.06.1834 – 10.11.1895) - scriitor, arheolog și om politic român

2 Iun 24

"Am vizitat recent Muzeul indragostitilor al lui George Sand de la Paris si am reciti…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iun 17 lui Citate de Lucile Aurore Dupin (01.07.1804 – 08.06.1876) - o scriitoare și feministă franceză, cel mai bine cunoscută sub pseudonimul său literar George Sand

3 Iun 17

"Un scriitor care a excelat in scrierile pentru tineri, care mi-a incantat copilaria…"

Mircea Florin Caracas a răspuns Iun 10 lui Citate de Mark Twain (30.11.1835 – 21.04.1910) - scriitor, satirist și umorist american

8 Iun 10

.

Activitatea Recentă

Administrator
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia MONUMENTE ALE EROILOR BUZOIENI – SATUL CĂNEȘTI DIN COMUNA CU ACELAȘI NUME a lui Victor Bivolu
cu 23 minute în urmă

Administrator
Victor Bivolu a adăugat 4 discuţii la grupul SALONUL ÎNDELETNICIRILOR PLĂCUTE(HOBBY-URILOR
încă 1...
cu 23 minute în urmă

Administrator
Lui Victor Bivolu i-a plăcut discuţia FARMECUL CARTOFILIEI – MEMORIA CĂRȚII POȘTALE – LOCALITATEA CECHEȘTI a lui Victor Bivolu
cu 30 minute în urmă

Redactor sef
Lui Lilioara Macovei i-a plăcut discuţia Citate de Hector Malot (20.05.1830 – 17.07.1907) - scriitor francez a lui Pop Dorina
cu 32 minute în urmă

Redactor sef
Lilioara Macovei a contribuit cu răspunsuri la discuţia Unde joacă moldovenii... a utilizatorului Elena în grupul SALONUL "DOR DE BASARABIA"
cu 34 minute în urmă

Redactor sef
Lui Lilioara Macovei i-a plăcut discuţia Unde joacă moldovenii... a lui Elena
cu 36 minute în urmă

fondator
Elena a contribuit cu răspunsuri la discuţia Unde joacă moldovenii... a utilizatorului Elena în grupul SALONUL "DOR DE BASARABIA"
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Pop Dorina îi place postarea pe blog Povețe a lui Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Mircea Florin Caracas a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Parfum de orhidee a utilizatorului Ioan Grigoraș
cu 1 oră în urmă
Utilizatorului Mircea Florin Caracas îi place postarea pe blog Parfum de orhidee a lui Ioan Grigoraș
cu 1 oră în urmă
Eugen Serea a adăugat comentarii în legătură cu postarea de blog Povețe a utilizatorului Eugen Serea
cu 1 oră în urmă
Pop Dorina a contribuit cu răspunsuri la discuţia Citate de Hector Malot (20.05.1830 – 17.07.1907) - scriitor francez a utilizatorului Pop Dorina în grupul SALONUL CALENDARUL ZILEI
cu 1 oră în urmă